Best of Homár

Best of Homár

Túl nehéz volt a nyelvvizsga, elégedetlenek a diákok

2016. január 22. - atpijkamo

Bödön Ödön [09:57:37] Nehez volt a nyelvvizsga? Meselj meg....
Az elet nem nehez? Ott is nyafogsz?

Semmitnemérszakitiltással [09:59:10] Kedves postoló,
Tökömnek nem lehetett akkor megcsinálni a vizsgáidat, amikor egyetemre jártál.
Nem most kéne hisztizni.
A nyelvvizsga meg mindig is nehéz volt.

AtiSnatch [10:01:25] Nem tudom, hogy mit mond. Tolmácsot szeretnék kérni.

Bödön Ödön [10:03:03] @Semmitnemérszakitiltással: Pontosan. Aki egyetemre jart, annak nehogy mar egy nyelvvizsga gondot okozzon, az az ember nem erdemli meg a diplomat.

Semmitnemérszakitiltással [10:10:38] @Bödön Ödön: Nem arról van szó, nehéz.
Csak a diplomamentő program az eseteknagy részében inkább arról szólt, hogy Pistikének büdös volt az államvizsga, nyelvvizsga, szigorlat, aztán most észbe kap.

Komolyan én vagyok a hülye, hogy mind a 2 szakom rendesen megcsináltam annak idején.


Sipovicsné Zahedli Krisztina [10:10:57] Igazából látni kéne a szövegeket ahhoz, hogy el lehessen dönteni.

Viszont a tanulók miből állapítják meg, hogy az adott szöveg "erősen felsőfokú szintű"? Honnan tudják, hogy nem csak nekik volt-e nehéz?

A linkelt 472-es hozzászólásban - ha jól futottam át - írnak valami olyasmit, hogy most se hasaltak el sokkal többen, mint szoktak.

Szerintem benne van a dologban az is, hogy sokan azt hitték, ha egy ilyen külsős, akkreditált vizsgára mennek, nem a "rigóutcaira", ott a pénzükért automatikusan kapják a nyelvvizsgát.

Viszont egy valamiben egyet tudok érteni: magnóról soha, semmilyen komoly listening feladatot nem szabadna csináltatni. 5 éves korom óta tanulok angolul, két tannyelvű gimibe jártam, utána nyelvszakra egyetemre. Szóval részt vettem pár olyan vizsgán (mind diákként, mind megfigyelőként), ahol volt hallgatás utáni szövegértés, és egyetlen egy eset sem volt, ahol az érthetőség, a hangminőség ne lett volna befolyásoló tényező.

atpijkamo95 [10:12:07] @Semmitnemérszakitiltással: Oroszt tanultunk az egyetmen. Nagynehezen kiharcoltam egy hármast, mert a tanár látta, hogy nulla a tudásom, de értékelte az igyekezetet. Le is vizsgáztam a rigóuccában. Alapfokon. (2 nyelvvizsga kellett. Darab-darab.) A szovjet vonaton egy pohár vizet se tudtam kérni, tragédia volt a tudásom. Azóta csak felejtettem. Mongyuk a betűket még el tudom olvasni.

Bödön Ödön [10:12:27] @Semmitnemérszakitiltással: Nalunk a munkahelyen pl. az a helyzet, ha nem tudsz valamit idoben megcsinalni, kapsz egy masodik eselyt talan, de harmadikat nem. Es nem itthon dolgozom.

sarostehen_ [10:13:51] Egy feladat nehézsége relatív. Ha tudod a választ akkor nem nehéz. Ha nem tudod akkor nehéz.
Tanulni kell, és akkor fogod tudni a válaszokat.

juhaszvik [10:15:58] "ez a leggyorsabb útja annak, hogy valami történjen az ügyben,"

:))

valami történik:
1. elröhögtem magam, amikor ezt olvastam
2. Hilda keresett egy nyelvvizsgás fotót
3. atpijkamo nevének végén változik a szám
4. hőbörögnek a kommentelők, hogy "na, ez lesz a hétvégi?"

témához: nálam a nyelvvizsga egy sarkalatos pont, mert millió és millió dolgot tanultam egyetemen, de a nyelvtanulás sosem volt erősségem, így együtt érzek mindenkivel, aki hasonló cipőben járt/jár. persze vannak nyelvvizsgáim, mert rászántam az időt és a pénzt (ami ezzel a "tehetséggel" sokkal több, mint egy átlag embernek), de pontosan tisztában voltam vele, hogy amire nem tudom a választ, amit nem értek, az az én hiányosságom, sosem hibáztattam mást.
amit az egész cikkel kapcsolatban nem értek, hogy egy középfokú nyelvvizsgával nem rendelkező személy honnan tudja, hogy mi számít középfokú vagy felsőfokú szintnek? voltak valami tesztfeladatok, de nekem sosem jutna eszembe arra hagyatkozni, hogy ha azt meg tudom csinálni, akkor nyert ügyem van.
persze ettől még lehet igazuk...

atpijkamo96 [10:20:24] @Sipovicsné Zahedli Krisztina: '89-ben a rigóuccában az angol felsőfokún is recsegett a magnó. Erős agymunka kellett kikövetkeztetni, mit mondanak. Ha már tudom, hogy milyen témáról beszélnek, onnan már könnyebb.

atpijkamo97 [10:21:08] @juhaszvik: Mi változik???

homar-fan [10:33:50] Aki egy nyomorult középfokú vizsgát nehéznek talál az mégis miből állapítja meg, hogy "felsőfokú" szint volt?

Ugyan már, sírás azoktól, akik egy egyetem alatt arra nem voltak képesek, hogy egy vacak középfokot letegyenek.

Na akkor halggyunk...

vanek ur [10:47:08] Írásbeli nyelvvizsgán a szövegértés feladatnál csak azt szótárazzuk, amit feltétlenül muszáj. A feladat ugyanis nem az, hogy lefordítsuk a szöveget, hanem az, hogy megválaszoljunk pár kérdést, ami a szövegre vonatkozik - és azt sem szó szerinti fordításban kell. Ehhez pedig elég, ha értjük, miről szól a szöveg. Középfokon már elvárható, hogy a szöveget akkor is megértse a valaki, ha nem ismer minden szót a leírt mondatból.
És igen, ez már huszonéve is így volt a Rigó Strassén, a szövegértéses szöveg hosszabb volt, bővebb volt a szókincse (mivel többnyire egy újságcikk volt).
Sajnos sok nyelvvizsgára felkészítés csak a nyelvtani tesztek begyakorlásáról szól, és nincs arról szó, hogyan kell a fordítási és szövegértési feladatokat jól megoldani. Pedig ezek sok pontot érnek, javítja az esélyeket, ha maximum közeli ponttal sikerül megoldani őket.

Kimoderálva: Freddy a Krüger [11:00:08] Diplomamentő program, eddig olvastam. Mégis mi az anyád picsáját csináltál középiskolában, majd utána egyetemen?

PongLenis [11:06:37] Recsegett a magno, na ne bassz. A posztolo igencsak meglepodne, ha egyszer kulfoldre fujna a szel es megszolitana egy skot vagy egy eszakir, esetlek egy newcastle-i jomunkasember. Visszasirna a recsego magnot.
De elmeselem en es haverom hogyan vizsgaztunk anno. Nem vettuk tul komolyan igy utolso felevre hagytuk, haver hiv, hogy ket het mulva van egy idopont. Mondom ok. Odafaradunk, sok izgaga ember nyuzsog, egyik kerdi a masikat: te figyelj mar, a nyolcas tetel megvan neked? Haverral egymasra nezunk, baszki vannak tetelek??
Vegul mindketten 90% korul vizsgaztunk, de nekem szobelin olyan parom volt aki egy kukkot nem beszelt angolul, mert arrol a temarol nem volt tetele.
A tanulsag az, hogy nem a vizsgara kell felkeszukni, hanem angolul kell megtanulni, es ehez nem eleg magantanarhoz meg tanfolyamra jarni.
A posztolo meg egy tipikus rinyapicsa, tele volt ilyenekkek az egyetem.

Kimoderálva: juhuuu [11:10:02] @Freddy a Krüger: +1

juhaszvik [11:12:09] @atpijkamo97: az univerzum???

szabidoki [12:00:45] Ha valaki angol nyelvvizsga után a fair-t fer-nek írja akkor nem csodálkozom annyira hogy nem lett meg...

CsakMintTe [12:16:07] Én az angol középfokú szóbelit és írásbelit két külön helyen csináltam meg, és így belefutottam abba a rémálomba, hogy mindkettőnek része volt a magnózás. Az egyiknél ugyan kis terem volt, kevés vizsgázó, de olyan felvétel, mintha a pasinak egy pingponglabda lett volna a szájában. A másik egy hodály terem rossz akusztikával, vagy nyolcvan zsizsgő vizsgázóval, kőkori magnóval... De lett nyelvvizsgám elsőre (amin ugyan magam is meglepődtem, de ez már legyen az én bajom :D ).
Tényleg jó lenne látni a szöveget, ami miatt nyíg a poszter, mert így sose derül ki, hogy csak nyígás-e ez... De az tény, hogy nem feladatsorból kell ofénak lenni egy nyelvvizsgán, hanem magát a nyelvet kell valamilyen szinten ismerni. Ugyanazt a feladatsort megkapnád az anyanyelveden, röhögnél egy nagyot, hogy mi ezen a nehéz.

CsakMintTe [12:17:53] @szabidoki: Ja, tényleg, erre is rá akartam világítani :D

Kimoderálva: Bödön Ödön [12:25:33] @Freddy a Krüger: Igy van!

Semmitnemérszakitiltással [12:30:35] @PongLenis: Visszatérő probléma nyelvvizsgákon, elég sokan mesélik (aki átment, az is) és saját tapasztalat is, hogy egy gagyi kínai piacos kismagnóról meg csomó helyen a szövegértés feladat, egy osztályteremnyi vizsgázónak. Hátul nem hallani, elöl meg, mivel fel van tekerve koppra a hangerő, torzít mint a fene, ott azért nem érteni.
Ennyi védhető a postból, de elég sokaknak sikerül még így is. Szóval ne sírjon.

@szabidoki: :D

@homar-fan:
+1

@Bödön Ödön: Lehet ezért van így :D

@atpijkamo95: Jó, de az oroszt kötelezően tanították, kötelezően utálta is mindenki. Az angol 1. könnyebb, 2. a fél világ angolul van... 3. nem kötelező, nyelvvizsgázhat németből, hinduból...

Semmitnemérszakitiltással [12:31:35] @Sipovicsné Zahedli Krisztina: " 5 éves korom óta tanulok angolul, "
És már tudsz? Ennyi tanulás után már igazán illene! :D

homar-fan [12:52:44] @PongLenis:
Vagy akkor hogy meglepődne ha csak bekerülne dolgozni egy multihoz, ahol egy telkonfra feljönnek csehek, törökök, ázsiaiak, magyarok... Ki telefonról, ki laptopról, ki úgy, hogy valami rohadt zajos kávézőban ül, ki úgy, hogy a kocsiban megy a sztrádán épp...

Ott is majd azt mondja, hogy bocs, nem értette mi a feladat?

Darth Revan [12:53:01] Diplomamantes, mi?

Valahogy baromira nem tudok szimpatiat erezni olyan emberekkel irant, akik a kozepiskola es az egyetem alatt nem tudtak megtanulni minimum egy idegen nyelven.

En egy videki kozepiskolaba jartam es 4-ik ev elejen meg volt a nyelvizsgam (mondjuk nagyon jo angol tanarom volt, ingyen segitett felkeszulni (nem tudtunk volna kulon orakert fizetni)

A foiskolan pedig spanyolul tanultam ingyen (abbol nem nyelvvizsgalztam le, mert nem volt kotelezo)

Az tuti, hogy most munka mellett kizart dolog, hogy barmilyen nyelvet megtanuljak. Szoval azt elismerem, hogy igy mar nehezebb, de mindenkinek lett volna lehetosege ingyen, fiatalkoraban megtanulni minimum egy idegen nyelvet.

atpijkamo98 [13:00:46] @PongLenis: "egy kukkot nem beszelt angolul, mert arrol a temarol nem volt tetele."

Na, elmondom akkor az orosz alapfokú nyelvvizsgámat. Anyósommal irattam 3 oldal apróbetűs szöveget, család, munka, hobbi. Bemagoltam őket. Nyelvvizsgán a második mondatnál előkerült a család téma, ledaráltam a szövegemet, aztán a másikba trafáltak bele, azt is leadráltam, el voltak bűvölve. Aztán egy helyzetgyakorlatot akartak, hogy valaki az Aeroflot irodát keresi Budapesten, irányítsam útba. Persze, köszi, halvány lövésem nem volt. Szavanként húzták ki belőlem, de csak az ő szavaikat tudtam ismételgetni. Úgy csináltam, mintha annyira izgulnék, hogy megkukultam. aztán kegyelemből átengedtek, mert az elején mégiscsak jól ment. :))

Az oroszt az én szakmámban tényleg semmire, de az égvilágon semmire nem tudom/tudnám használni.

beszoptuk [13:06:05] Egyre inkább hiszek abban a teóriában, hogy bármilyen vizsgaközpont abban érdekelt ha a vizsgázók megbuknak. Jöhet a következő vizsgadíj tanfolyam nélkül.

FDToth [13:09:15] Azt nem lehet latatlanba megallapitani, higy a kozepfokhoz tul eros lett volna e a vizsga.
Ha vszont a magnohallgatas kozben van problema, akkor azt ott azonnal jelezni keel, a vegen jegszokonyvet felvetetni.

Semmitnemérszakitiltással [13:51:14] @homar-fan: Én szoktam :) Mondjuk ezek se tudnak angolul :D
De ha abból van bajom, hogy a saját hülyeségem miatt nem értem, akkor egy büdös nyikkanást nem hallatok!

cmx85s [14:31:57] Bocsi, kedves posztoló, de többekkel együtt kérdem: mi az öreganyádf rakot szoknyáját csináltál az egyetem alatt???Bocsi, kedves posztoló, de többekkel együtt kérdem: mi az öreganyád rakott szoknyáját csináltál az egyetem alatt??? Kinyílik a bicska a zsebemben, hogy a hallgatók több mint fele képes megszerezni a nyelvvizsgát még az egyetemi évek alatt és egy fillért nem kap rá állambácsitól.
A trükköt itt és most megosztom mindenkivel, aki még most jár egyetemre: nyáron van két teljes szabad hónap, minden évben. Egy nyarat rá kell szánni, két darab 4 hetes, heti 5 napos, napi 5 órás tanfolyam, és voilá, megvan szeptemberben a nyelvvizsga, kezdő szintről. Igaz, ezért végig kell melózni a nyarat, délelőtt tanfolyam, délután még 3 óra tanulás otthon. Azt a nyarat nem a Balatonon töltöd a haverokkal, hanem végigmagolod, miközben a CÉL lebeg a szemed előtt: megkapom a diplomámat és nem az állami százezrekre, no meg a csodára várok.
Csak persze, az egyetem a hasonszőrűek számára a hajnalig tartó bulizást jelenti, nem a tudás megszerzését.
PS: rettentően tetszett a fer szó! Nem csoda, hogy nehéz volt a teszt, elvégre ilyen tudással nehéz felismerni a fair szónál bonyolultabbakat.

Mérgező Hulladék [14:43:55] @szabidoki:
Tényleg, milyen furcsa, hogy egy magyar szövegben egy meghonosodott jövevényszót nem az eredeti nyelv szerinti helyesírással ír... Gondolom, ha valahogy képbe került volna interjú, busz, pulóver stb., akkor is beszólnál, hogy miért nem interview, bus, pullover, ugye?

atpijkamo99 [14:44:20] @cmx85s: "heti 5 napos, napi 5 órás tanfolyam"

Ez jó tabács, tanúsítom. Ha megvan az alapozás, egy párhetes intenzív nyelvtanfolyammal fel lehet fejlődni a középfokú szintre, és simán megvan a nyelvvizsga.

Az alapozást is lehet csinálni nyelvtanfolyammal, de lehet simán iskolában tanulni, vagy otthon, egyedül. És utána meg nem hagyod el magad, hanem a filmeket eredeti hangon, angol felirattal nézed, a kedvenc együttesed dalszövegeit is lefordítod, a CNN híradóját nézed, nem a MTV1-et, a Time magazint olvasod, nem a Magyar Időket...

Mérgező Hulladék [14:56:40] @atpijkamo99:
"a Time magazint olvasod, nem a Magyar Időket" - ezt még azoknak is javasolnám, akik nem tudnak és nem is akarnak megtanulni angolul :) Persze ebben az összevetésben a Time nyugodtan helyettesíthető bármilyen csomagolással, kínai használati utasítással, vécépapírral...

cmx85s [15:02:52] @Mérgező Hulladék: Az észrevétel csak részben helyes. A fair ugyanis ebben a formában honosodott meg a magyar nyelvben, sehol nem írják fairnek. A többi példával meg az a baj, hogy akkor pl. a bászra várnánk.

cmx85s [15:04:28] @cmx85s: "sehol nem írják fairnek"
Bocs, a szokás hatalma, szóval: sehol nem írják fernek

Dikusz [15:20:17] @atpijkamo99: így igaz, ahogy írod.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem beszélek idegen nyelvet, és nem jártam egyetemre sem. Ennek okán nem is ítélkezhetek mások felett, bár nem is ezért írok.
Bár én is tanultam németül az iskolában, de ha az ember nem gyakorolja, akkor elfelejtheti. Azért, hogy nem tudok, kizárólag magamat hibáztathatom.
Pár évvel ezelőtt jártam nyelviskolába, a tanár mesélte, hogy volt olyan hallgatója, akinek volt már középfokú nyelvvizsgája az adott nyelvből, de egy értelmes mondatot nem tudott elmondani.
Unokahúgom is azt tanácsolja, amit az utolsó bekezdésben írtál (film eredeti nyelven stb.).
A másik lehetőség, amit éppen ő csinál: érettségi után (és azóta is) hajón dolgozik, már 14 éve. Három nyelven beszél (angol, német, francia). A középiskolában 4 évig tanulta az angolt. Sokat segíthet szerintem az is, ha mégoly kevés időre is, de külföldön vállalna munkát.

Mérgező Hulladék [15:29:40] @cmx85s: de, írják, hiszen látod. Csak még szokatlan számodra, ahogy egy időben nyilván szokatlan volt az "interjú" forma is. Az általános használatú közszavakat általában (szabály szerint) magyarosan írjuk; de persze ki vagyok én, hogy eldöntsem, ez általános használatú közszó-e - és persze ki vagy te, hogy eldöntsd, hogy nem, és beszólj másnak, ha nem úgy írja, ahogy te megszoktad ;)
Amúgy nincs baj a többi példával, busznak mondjuk, busznak írjuk, továbbra is a magyar kiejtésről és írásról beszélünk, nem az angolról.

Rachaburi [15:33:02] Eddig olvastam a kommenteket és gondoltam írok pár gondolatot összefoglalva. Igen, én vagyok az a "poszter", akivel megtörtént a fenti eset.

1.
Bármilyen meglepő, SOHA, semmilyen körülmények között nem tettem még panaszt, akkor, ha nem tartanám jogosnak. Részemről ez most az és nem azért, mert megbuktam. Bármilyen meglepő.

2.
Rohadtul kinőttem már az iskolapadból. Ja, hogy rinyálós picsa lennék így is? Bocsánat, ne tessék már összekeverni a magamért kiállok fogalmát a hisztivel. Nem ismersz (szerencsére), így akik napi szinten, szinte kötelező feladatuknak érzik azt, hogy minden megjelent történethez lehúzós kommentet írjanak, azokat igazán csak sajnálni tudom. De azért BÉKE! :)

3.
A Nyelvvizsgaközpont válasza a fórumban valóban indulatmentes és diplomatikus. Ennyi. Minden tiszteletem az Övék mindentől függetlenül, mert azért jócskán elszakadt a cérna stílus terén néhány kommentelőnél.

4.
Még egy tévhit: a Diplomamentősök nagy többsége NEM frissen a főiskoláról/egyetemről kicseppent kölyök, hanem 30+-os korosztály, akik a fősulit nem nappalin tudták elvégezni (mint a szerencsések), hanem levelezőn/estin, munka, esetleg család mellett. Sokuknak nem adatott meg a lehetőség, hogy a középiskolában németet/angolt tanuljon, mert akkor még a "divat" az orosz volt. És nem, nem nulla tudással kezdtük a Diplomamentő programot, mert csak az kerülhet oda be, aki egy teszt írásakor megüti a szintet.
Vagyis nem vagyok dilettánsok, idióták, szerencsétlenek és életkesergők. :)

5.
Köszönöm szépen azokat az infókat, hogyan is kell nyelvet tanulni, sok újat nem tudtam meg, mindezeken már rég túl vagyok... :) De mivel ez a poszt nem erről szól, ezért érdemtelennek tarto(tta)m közzétenni.

6.
Tudom, milyen kemény az élet, tudnék mesélni. Volt benne tapasztalatom, így a bukáson könnyedén túltettem már magam, bármennyire is rohadt sok időt és pénzt fektettem bele. A "rinya" nem azért van, hogy sajnáltassam magam (nem vagyok ilyen típus), hanem azért, hogy felhívjam a figyelmet olyasvalamire, ami sokunk kedvét vette. Nem kétlem, hogy más Nyelvvizsgaközpontoknál is van ilyen, de ez azért volt kiemelkedő, mert a kiadott, általuk szerkesztett könyv (ami felkészít a nyelvvizsgára) jóval emészthetőbb, középfoknak megfelelő szintű volt, mint a vizsgán szereplő feladatok. Amint írtam a posztban, nagyon jó online felkészítő anyaguk van, tesztek, miegymás, amiből következtetni lehet arra, mire is számíthatunk vizsgán. A nyelvvizsgák minden Nyelvvizsgaközpontban más és más, így többen felkészülés során csak arra koncentrálnak, amit ott elvárnak.

6.
Az írásbeli Reading részére 35 perc áll rendelkezésre. Rövid idő, még akkor is, ha érted a feladatot és egy szót se kell kiszótárazni...

7.
Utolsó pontként pedig becsatolnám ide a Tékozló Homár által felállított szabályt, amit eddigi tapasztalatom szerint nem nagyon tart be...

"Témába vágó kommenteket várunk kulturált formában. A sértő, személyeskedő, trollkodó, spamnek minősülő és politikai tartalmú kommenteket töröljük. Gazdájukat a vétség súlyosságától függően kizárjuk, akár örökre is. Senkivel nem kell egyetérteni, de a véleményt elfogadható formában kell közölni. Köszönjük."

Köszönöm a figyelmet!

Rachaburi [15:38:54] Bocsánat, ami kimaradt: többen tudjuk, hogy nem az erősségéről híres ez a Nyelvvizsgaközpont és sokan átmentek már rajta(nekem is van olyan barátnőm, aki jóval gyengébb angolból, mint én, nyáron mégis sikerült neki). A figyelmet csak arra szerettem volna felhívni, hogy mekkora eltérés lehet vizsga és vizsga között. Aki középfokúra megy hozzájuk nem arra számít, hogy alsó hangon felsőfoknak megfelelő szöveget kap...
És már bocsánat, jópár középfokon megírt szöveget elolvastam már életem során és azok is, akiknek sikerült/nem sikerült a vizsgájuk, így azt hiszem meg tudom/tudjuk különböztetni a nehezet a rohadt nehéztől.

Hah, várom a trollokat! :)))

telkoe [15:42:00] @Rachaburi: Erdemes a magyarazkodasra, okoskodasra, filozofalgatasra es netes hisztire szant idot mondjuk nyelvtanulasra forditani, nagyobb esellyel indulsz a vizsgan is.

Rachaburi [15:44:27] @telkoe: Köszönöm szépen a jótanácsot, majd elgondolkodom mélységesen az életemen... :))))

CsakMintTe [15:54:01] @Rachaburi: Egy biztos: ritkán jön ide a poszter megvédeni magát és/vagy az álláspontját, pedig néha nagyon nem ártana. Szóval jó, hogy jöttél, de szerintem te is tudod, hogy ez egy ilyen hely: itt még az is trollnak tűnik egy idő után, aki soha nem volt az :)

Rachaburi [16:00:11] @CsakMintTe: Igen, tisztában voltam azzal, hogy ez milyen hely attól függetlenül, hogy nem követem, csak az elmúlt 1-2 napban olvastam el pár írást + hozzászólást. :) És valamiért nem csodálkozom, hogy nem jönnek vissza ide a "poszterek" (milyen szó már ez arra, aki ír egy véleményt???), kevesen vannak azok, akik utólag is kiállnak magukért.
Azért köszi. :))

Semmitnemérszakitiltással [16:10:13] @Rachaburi: Persze, nem az a korosztály... Persze, eleget ismerek, van jópár a munkahelyemen, meg ismerősi körben is, akik nem fejezték be, elmentek dolgozni, aztán most jut eszükbe, hogy ja, meg kéne csinálni - nem véletlenül írtam, hogy addig kellett volna tanulni, mert meló mellett macera. (Ezt az oldalát is ismerem, mert a 2. diplomám végét én is meló mellett csináltam - csak én azért mentem át nappaliról távoktatásra, mert a melóból volt pénzem tandíjra - és a nappalihoz képes fele annyi sem volt a követelmény... )
Ja, és nekem sem volt egyszerű a nyelvvizsga.

A postolók azért nem jönnek, mert maguk sem tudják, mikor kerül ki a cuccuk. Legtöbbje nem törzsközönség itt.

ptspts [16:12:04] Mind a magyar, mind az angol helyesírás szerint a ,,fair'' helyes, a posztban szereplő ,,fer'' pedig helytelen.

A posztot köszönjük, hasznos azoknak, akik most választanak vizsgaközpontot saját vizsgájukhoz.

Kívánom a posztolónak, hogy kaphasson határidőhosszabbítást, és nagyobb anyagi áldozatok nélkül el tudjon menni újra vizsgázni, ezúttal sikeresen.

atpijkamo100 [16:13:13] @Mérgező Hulladék: Nem véletlenül írtam pont a Time magazint, könnyen érthetők és érdekesek az írásaik.

@Dikusz: Én nem tanultam meg németül, finnül, oroszul, japánul, pedig mindegyiket tanultam valamennyire. Csak angolul sikerült. A felmenőim, lemenőim, oldalmenőim mind nyelvzsenik, nincs olyan, aki ne tudna 2 idegennyelvet, marhára irigykedek.

@Rachaburi: "hogyan is kell nyelvet tanulni, sok újat nem tudtam meg, mindezeken már rég túl vagyok"

Nem hiszem, mert akkor le is vizsgáztál volna.

Én úgy mentem neki a felsőfokúnak, hogy ha nem sikerül legfeljebb középfokú lesz, úgyis csak középfokú papírra volt szükségem. Nem tudom, ilyen lehet-e a mai világban. Mindenesetre neked is javaslom a felsőfok megcélzását, a középfokú tudás úgyse jó semmire.

Rachaburi [16:14:23] @ptspts: Köszönöm szépen! :)

(a "fair" írását ezúttal pedig egy életre megtanultam. Legalábbis addig, amíg nem hoznak erre is egy szabályt. :) )

atpijkamo101 [16:27:32] @Rachaburi: Nem hozzák a szabályt, mi alakítjuk. Pl. régen a fájlt file-nak írtuk, míg meg nem honosodott a magyaros írásmód.

A régent meg régen Reagen-nek írtuk.

Goalkeeper1 [16:39:14] Honnan tudja a posztoló, hogy felsőfokú volt a teszt szintje?
Meg kéne tanulni rendesen angolul!
Egyébként ha jól tudom az Euroexam az egyik legkönnyebb nyelvvizsga.
Ma már mindent megengedhetnek maguknak a gyökér hallgatók, akik régebben még az érettségiig sem juthattak volna el ezzel a tudással.

Műanyag pohár [16:46:16] Eddig csak olvastam, de ehhez hozzá kell szólnom! Bocs, hogy belekotyogok!
Drága szívem, Krisztina, hallottál már olyat, hogy a honlapon a feladatsorok csak beetetés gyanánt vannak? Persze, hogy könnyebb, mint a nyelvvizsga. Aztán: hónapokig jártál magántanárhoz? Úgy hiszem kevés volt. Azért a tanárodnak is gratulálok, amiért ilyen gyenge tudással vizsgázni engedett. Nem mellesleg én is voltam Euroexam nyelvvizsgán, az első körben meg is buktam. Mondhatnám, hogy nagyon nehéz volt, akkor tényleg annak éreztem, de utólag beláttam, hogy kevés volt a tudásom. Fel kéne készülni normálisan és akkor talán sikerülne. A 35 perc alatt pedig megoldható a 3 szövegértés feladat. De kettő biztosan. Azzal pedig már simán megvan a kellő százalék. Szóval ahelyett, hogy levelet írtál, ülj vissza és TANULJ!

Nick-son [17:16:51] Jó hogy majd a vizsgázók döntik el, hogy milyen nehéznek kell lenni a nyelvvizsgának, meg milyen feladat milyen szint. Olyan vizsgázók, akik még a középfokút se tudták letenni.

Az egyetem, vagy a főiskola évei alatt mi a lófaszt csinált a posztoló? Egy jobb középiskolában leteszik a gyerekek a középfokút. Épp elég baj, hogy valakit már ebben is az államnak kell menteni.

Ha ennyire nem megy jobb lett volna szakmát tanulni.

medve97 [17:45:13] Euroexam vizsgát tettem először B2, majd C1 szinten is. Semmilyen problémával nem találkoztam soha!
Nem tudom, mit gondol a kedves posztoló és panaszkodók, de a szövegértési feladatok jó megoldásához felesleges minden szót megérteni. Általában ha a szöveg FELÉT megértjük, megoldható a feladat.
Ezeket a vizsgákat profik állítják össze. Miért áldoznák fel jó hírüket azért, hogy még egyszer befizesd a tandíjat? Akkor már inkább a javításnál sumákolnának, amit senki nem lát. Számos lehetőség van fellebbezésre, jegyzőköbyv felvételére, de utólag ez veszett fejsze nyele.
Az pedig, hogy valaki középszintű(nek mondott) nyelvtudással megállapítja, hogy mi középfok és mi nem, enyhén abszurd.
A fórumot is olvastam, a vizsgaközpont szerintem érthetően és őszintén elmondja, mi a helyzet.

Nem egy sumák banda ez, de ez az a terület, ahol nem lehet mellébeszélni. Rengeteg a rossz magántanár manapság, ezzel is nagyon kell vigyázni.

A Euro pedig egy jó nyelvvizsga! Aki nem hiszi, járjon utána!

Advanced Flight [18:02:10] Persze-persze, ha tudott volna, átengedték volna, ha nem cigizel, nem leszel tüdőrákos, a jó elnyeri méltó jutalmát, aki másnak vermet ás, maga esik bele.
Haggyukmá.

Miért ne foghatott volna ki egy fasz feladatot? Amikor én szóbeliztem, a szituációs játékban kesztyűt kellett árulnom egy üzletben. Egy ugyanakkor, ugyanúgy középszinten, de másik bizottságnál vizsgázó csajnak a személyi igazolvány igénylésének hivatali ügymenetét kellett ismertetni. Még magyarul sem tudta a nyomorult, nemhogy angolul.

atpijkamo102 [18:05:27] @Advanced Flight: :)) Abba meg mi a bonyolult? Sorszámot tépsz, vigyorogsz, lefényképeznek, postán megkapod.

Advanced Flight [20:38:57] @atpijkamo102: 25 éve volt és a hivatalit kérdezték! vagyis hogy készül az egész, anyakönyvi hivatal, születési anyakönyvi kivonat, hova küldi az ügyintéző stb.

atpijkamo103 [20:44:15] @Advanced Flight: Azt kellett volna mondania, hogy nem tudja, nem bürokráciából vizsgázott. És elkezdhetett volna beszélni valami előre betanult szöveget, mondjuk hova utazott legutóbb.

gabors [20:55:58] nyelvet kell megtanulni ... nem vizsgara felkeszulni ....

mas kerdes van ??

Dikusz [22:02:14] @medve97: kérlek magyarázd meg nekem (vagy valaki, aki tudja) hogy milyen tudást feltételez az, ha egy szövegértési feladatban elég csak a szöveg felét érti valaki. Valós helyzetben ilyen tudással mire megy, kikövetkezteti, hogy a beszélgetőpartner mit akar mondani? Ha ez egy középfokú nyelvvizsga, akkor az alapfok milyen? Itt @gabors: -nak, meg@atpijkamo99: -nak van igaza, nem elég csak tanfolyamra járni. A nyelviskoláknak nem az az érdekük, hogy a három hónapos tanfolyam alatt bármilyen fokú vizsgára tuti biztosan felkészítsék a hallgatót. Ilyen tanfolyamok alapján legalább két év kellene, hogy viszonylag jól vizsgázhasson. Fentebb írtam az unokahúgomról, 14 éve dolgozik hajón. Nem hiszem, hogy gondja lenne a nyelvvizsgával, de azt mondja, ha hazajön dolgozni, nem érdekli a papír, a lényeg hogy beszélni tudja a nyelvet. Egyébként igen jól beszéli is.

Egyébként nem csak nyelvtanfolyamokon van ilyen. Kolléganőm évekkel ezelőtt mérlegképes könyvelői tanfolyamot szeretett volna elvégezni. A munkahelyünk 80%-ban térítette a tanfolyam díját. Nagyon lelkiismeretesen, és szorgalmasan tanult, a számviteli vizsgát mégsem sikerült letennie. Az első vizsgája sikerült adott év júniusában 3-ra (ami meglehetősen jónak számít), szeptemberben érvénytelenítették az egész csoportnak. A következő vizsgánál 100%-os volt a sikertelen írásbeli, az utána levőnél is 90% fölött volt a sikertelen dolgozat. Természetesen plusz órákat kellett venni, vizsgadíjat is mindig fizetni kellett. Egyértelműen a lehúzásra ment az egész. Mire elege lett a próbálkozásból, addigra több mint 400.000 Ft-ja ráment a tanfolyamra (majdnem az egészsége is). Következő évben elkezdte a főiskolát, ahol jelesre vizsgázott, tehát nem a képességeivel, és a szorgalmával volt baj.

piroshangszóró [22:50:02] Érdekes, hogy a feladatok nehézségi szintjét pontosan be tudják határolni, hogy "hát ez inkább felsőfok"... Ha így vágod, hogy mi-milyen szintű, az azt jelenti(jelentené), hogy profi angolos vagy. A középszintű bukta viszont nem ezt sugallja.

gabors [23:05:21] @piroshangszóró: itt az igazi pont !!!! ma mar angolul megtanulni nem nagy ugy

Vannak anynyelvi musorok ha az angol (UK) szlenget es kiejtest akarod akkor olyan musorokat nezel ha ausztralt akkor olyat ha USA Sout Carolina akkor olyat ...

Az angol nyelvtan gyerekjatek a magyarhoz kepest (vagy akar az orosz vagy spanyol amiket en ismerek) .... azt kell egy kicsit tanulni persze ... de hogy szovegertessel legyen gond az mar rohej !!!!!

Azt tudom hogy az irasbeli tesztek igen legbol kapottak majdnem 30 ev usa utan az egyik ismeros lanya kerte segitsek es olyan is volt hogy mindegyik valasz rossz volt !!! Sot olyan mondatszerkezeteket talaltak ki amiket mar talan Shakespeare idejeben is regiesnek gondoltak volna ...

medve97 [06:09:43] @Dikusz: Nyilván az optimálistól messze van, arra céloztam, hogy egy esetleg nehezebb szintű szöveget is meg lehet érteni, ha nagyon muszáj logikával és nagyjából ezt jelentheti címen.
Sokan hiszik, hogy az EURO egy könnyű vizsga, de szerintem pont kb egyforma mind. Annak jo, akinek kicsit rosszabb a nyelvérzéke és a nyelvtan feladatokkal nem boldogul jól. Cserébe viszont nem lehet tökölni, gyúrni kell a sebességre. Az egy dolog, ha valaki fél óra alatt megold egy feladatot 90+ százalékra, ha azt a vizsgán 5-10perc alatt teljesíteni kell.

(Egyébként az én EURO vizsgámon a csoportban volt aki kért még pár pillanatot, és kapott is, be bírta fejezni.)

Ja, és kedves posztoló, mit gondolsz, középfokú nyelvvizsgával rendelkezők egész életükben CSAK középfokon megérthető helyzetekkel találkozol? Azokat is meg kell majd oldani és nem kétségbeesni, ahogy itt is.

Én is írtam már olyan felvételit, amit akkor idős tanárok nem tudtak megoldani. Mégsem reklamált senki, pedig voltunk egy páran az országban :) még a hírekben is benne voltunk :P

Thomas Dantes [12:05:11] Na menjünk sorba.

Elősször is, köszönöm és jó megtudni hogy aki nem tette le a nyelvvizsgát a diplomáig, az ,,mi az anyját csinált" és ,,hülye lúzer idióta szar" Köszönöm a kioktatást.

Az ügye fel se merülhet lehetőségként, hogy esetleg hát vannak akiknek a nyelvtanulás sokkal nehezebbem megy. Vagy, olyan is van hogy valaki az egyetem/főiskola alatt, azért nem tudja letenni, mert egyszerűen nincs ideje.
Például vannak akik: dolgoznak, levelezőre járnak, vagy éppen nyáron kell dolgozniuk.
Nekem személy szerint, nos bejártam napi két órát utaztam csak a főiskolára. Ahol laktam nem volt elfogadható nyelvtanár. A főiskolai nyelvtanítás meg nem igazán a vizsgára készített fel. Szóval, egy harmadik településre kellet ingáznom a felkészülésért.

Persze, tudom mit fogtok mondani: na és , más is bejár, más is dolgozik ,és mégis leteszi a nyelvvizsgát. Így van meg lehet csinálni. Meg be is lehet kapni a ...-szom is.
Ugyanis, utalnék arra, nem mindenki egyforma. Ismét, hogy csak magamat hozzam fel, a főiskolai szak tantárgyakra, a buszon felkészültem és jeles és nem azért mert olyan könnyű volt, egyszerűen órán ülve megjegyeztem a nagyrészét. Míg idegennyelvből nagyon sokat kell küzdenem és tanulnom.

Na de a nyelvvizsga cégekre. Szóval, olyan klasszul működnek, hogy a hivatalos teszt könyvükben kapásból találtam három hibás választ...három hibás válaszon nekem a nyelvvizsgám múlhat, de ők hibázhatnak a tesztkönyvben? Érdekes.

Másik érdekesség: egyik cégnél levél írás: nulla pontot kaptam. Nem értettem, gondoltam nem olyan szar. Mindenesetre átmentem egy másik céghez, ott a levél : 60 % körüli lett. Közben nem lettem okosabb. Nem lett több a tudásom. Hogy van az hogy egy hónap eltérésével 60%-ot fejlődtem? Most vagy hirtelen megtáltosodtam és csoda gyerek lettem, vagy ahol elősször voltam ,az a cég egy szemét mocsok banda.

És én tényleg elismerném ,hogy az én hibám. Azt is gondoltam, hogy én vagyok a totál teljesen ostoba, azért nulla...de amikor a másik vizsgáztatónál meg sikerült...azért elgondolkodtató.

De egy másik sztori, ismerősöm mangóhallgatáskor a bent lévő vizsgáztató vagy felügyelő tanár csalt. Mármint segített nekik, a helyes válaszokban...és így is épp csak sikerült...

Az az igazság, a nyelvvizsgáztató cégek csak a profitra hajtanak, semmiféle normális ellenőrzés nincs felettük. Sokkal jobb lenne, ha minden főiskolán, egyetemen az államvizsga mellé, ugyanúgy mint a többi tantárgyból lenne idegen nyelvi vizsga is. Ha az meg van, jár a diploma és a nyelvvizsga bizonyítvány. Nem pedig össze-vissza minden csaló céggel szarakodni.

Az pedig hogy sokan nem reklamálnak: hát épp ez a baj. Hogy buta birkaként, beletörődünk.

És igen is, az is elvárható hogy középfokon, középfokú feladat legyen. Nem érdekel, hogy de bezzeg az életben...hülye duma.
Az egyetem is, teszem azt, mikroökonómia vizsgán nem kérdeznek makroökonómiát. Az életben azt is kell majd tudni pedig, de attól még a mikro az nem makro vizsga.

Vajk a Vitéz Várjobbágy [13:14:06] Butaságra nincs gyógyír.

@Thomas Dantes:

a buszon tanulás alapján ugye nem orvosnak vagy mérnöknek tanult gondolom. A jobb egyetemeknek pedig saját akkreditált nyelvközpontjuk van és oktatnak idegen nyelvet tanfolyamokon.

A rosszabb főiskolák helyett pedig tényleg jobb lenne, ha lennének normális szakképzést adó felsőoktatási intézmények. Mert egy jó technikusnak is el KELL tudnia olvasni az angolul kijövő szakanyagot, mert sajnos sokszor nem elérhető magyarul. Ebben igaza is van, aláírom, rossz a rendszer. Is.

De én történetesen még jó pár évvel ezelőtt vizsgáztam ennél a cégnél felsőfokon. És mások, akiket ismerek az elmúlt években vizsgáztak náluk felső és középfokon. És senkit nem hallottam arra panaszkodni, hogy jajj de rossz volt. Sőt az én vizsgám piszok könnyű volt.

Az is lehet persze, hogy nagyon nagyot változtak azóta, mert nem mostanában volt, az igaz.

De az is lehet, hogy csak picsogásról van szó. És ha 60 % lett a másik helyen is, azt azért nem kellene így lengetni, mint bizonyítékot. Mert lehet, hogy a másik hely túl könnyű. Ráadásul, ha valaki nincs felkészülve az akcentusra és nem érti meg összefüggéseiben a szöveget az bizony nagyon könnyen kaphat nulla pontot, mert gőze sincs arról, hogy miről beszélnek. Ez egy ilyen feladattípus.

Azonkívül okkal tették meg a diploma feltételévé a nyelvvizsgát. Ha óvónőnek vagy tanítónak vagy hasonlónak készül akkor bocsásson meg, de egyébként hogy fog tudni lépést tartani a szakmai anyagokkal vagy európai szinten ügyeket intézni? Egy szakmunkásnak nem kell nyelvvizsga. Aki felsőoktatási diplomát akar, az pedig igenis megerőltetheti magát ennyire. Ha meg nem megy, akkor be kell látni, hogy nem megy.

Csináljon mást. Ez a másik nagyon ostoba dolog, hogy mindenki hajt a státuszra, akkor is a tökéletesen inkompetens.

Ez egy nagyon elszállt, vinnyogó poszt, kár volt kitenni. Szedjük össze magunkat.

Dr Gregory House [16:23:14] Kedves Krisztina! Még kicsit kéne tanulni azt az angolt, mert a „nem fer” valójában „nem fair”.

nickM [18:54:33] @cmx85s: Az egyetemeken zajló nyelvoktatás aztán pont a színvonaláról híres... :( (Nem szeretnék belemenni, de az a heti két óra leginkább vicc volt, mondjuk legalább a vizsga is.)
"Egy nyarat rá kell szánni, két darab 4 hetes, heti 5 napos, napi 5 órás tanfolyam, és voilá, megvan szeptemberben a nyelvvizsga, kezdő szintről." Melyik nyelvről is beszélünk és milyen szintű nyelvvizsgáról? (Nem, messze nem elegendő, pl. középfokú szakmaihoz németből.)
A "fer" az valóban gyöngyszem. :)

Potpolett [19:03:29] Nem kifejezetten a hobbim posztolókat szidalmazni, de ez a poszt felháborító.

1. gimiben megcsinálhatta volna a nyelvvizsgát/nyelvvizsgákat,
2. emelt szintű érettségit tehetett volna, amivel kiválthatta volna azt (persze, ha már kétszintű érettségi rendszerben érettségizett, ezt nem tudom),
3. 3 vagy 5 év volt (Ba-tól vagy Ma-tól, vagy rendes képzéstől függően) a posztoló számára egy nyamvadék nyelvvizsga letételére.

btw: melyik egyetem lehet az, ahova BE LEHET ELEVE JUTNI olyan kevés ponttal, hogy valakinek nincs nyelvvizsgája??? olyat minek is elvégezni? bár...végül is nem is végezte el:)

és: miért jutalmazzák azokat, akik lusták voltak tanulni??? én nem voltam az és fizetnem kellett a nyelvvizsgáimért és a tanfolyamért vagy emelt szinten kellett volna érettségiznem értük. nem kaptam őket "csak úgy".

nickM [19:13:09] @Rachaburi: Tényleg nem kekeckedésből kérdezem, de tudnád linkelni az ominózus szöveget és a kérdéseket? (Elhiszem, hogy rohadt nehéznek tűnik egy hétköznapi cikk a középfokra írt oktatási anyagok fényében, de azért ez bőven előfordul egyéb főiskolai/egyetemi vizsgán is - gyakorlatilag a 2X2=4-et adják le, számon meg az integrálást kérik; attól hogy nem fair, még meg kell ugrani valahogy.)

nickM [19:35:32] @Rachaburi: :) Nem véleményt ír, posztolni valót küld Hildának. ;) (Azért szerintem kaptál pár titkos pirospontot, amiért regisztráltál és válaszolsz. Nem tudom működik-e ma még, de 3 dolog volt nagyon hasznos: nyelvi teszteket/szólásokat kőkeményen bemagolni, bugyuta rajzfilmeket nézni eredeti nyelven haccázhuszonnyócszor, "gondolkodj angolul" - ne fordíts. Hajrá!)

Rachaburi [20:16:26] Akik most csatlakoznak be, azoknak bemutatkoznék: én vagyok a "poszter", aki igen, vette a fáradtságot, hogy valamennyi hozzászólást elolvasott, nem úgy mint egyesek... :) Vicces arról olvasni, hogy páran azt gondolják, most csöppentem ki a középiskolából és az állam bácsi pénzén elvégeztem a felsőoktatás olyan nemes intézményét. Nos, ha kicsit is elolvasták volna ALAPOSABBAN a posztot + a hozzászólásokat, akkor kiderült volna pár dolog a személyemmel kapcsolatban. De így marad a sötét tudat és az öröm részükről, hogy na, megint beszóltam egy gyökérnek, aki rinyál, hülye és nem tud semmilyen fokon se angolul, miért is él az ilyen??? Bocs, hogy szívom a levegőt, de tényleg. :))

Másodsorban örülök, hogy ez az ország ennyire tele van nyelvzsenivel és a nagy többsége ide összetömörült. Örülök. Tényleg. Kár, hogy a statisztikák nem ezt mutatják. Majd szólok is a hivatalnak, hogy valamit nagyon benézhettek... :)))

Harmadrészt az is boldoggá tesz, hogy szinte mindenki két lábon járó helyesírási szótár. :) Javasolnám, hogy azt is nézzétek meg, mennyiszer ütöttem mellé és MINDIG, MINDEN esetben helyesen használtam e a vesszőt. :)

És végül: engem amennyire kicsit kiakasztott az első pár hozzászólás, most már annyira mulattat olvasni azokat. Ez így fer? :D

Nem fogom az ujjbegyeimet azért koptatni, hogy leírjam az összes miniatűr részletet egészen addig a pontig, mi van mögöttem. Francokat sem érdekel, én meg nem vagyok két lábon járó BLIKK, aki ki is adja. Véleményt írtam (vagy posztolni valót - @nickM :) ), tessék elfogadni. Csak az a nagy különbség köztem és sok-sok ember között, hogy le merem írni, ki merem mondani ha valami nem tetszik és nem törődöm bele, ha valamiről úgy érzem, igazságtalan. Nem voltam soha és nem is leszek az az ember, aki homokba dugja a fejét és beletörődik, hogy "ez van".
És igen, be szoktam látni, ha a másiknak van igaza vagy tévedtem. És nem, nem vagyok házsártos, de kiállok magamért. Elértem pár dolgot így is az életemben és igen, megnyugtatom azokat, akik azt vágták a fejemhez, miért nem mentem el kétkezi munkásnak. Hát barátom, lehet lebecsülöd őket, de tudod rohadtul nem a diploma teszi az embert és az, hogy mennyire nyelven tudod megkérdezni, van-e wifi... És lehet most irodai munkát végzek (hasznosat, de az más kérdés, hogy nem szeretem), de pár év és én is olyan munkát fogok bégezni, akiket lebecsülsz. :)

Béke! :)

cmx85s [21:12:10] @nickM: Melyik nyelvről is beszélünk és milyen szintű nyelvvizsgáról?
Német, alapfok. Mivel a két szakomból az egyik angol volt, ezért elég volt egy alapfokú nyelv egy másik nyelvből.
És mielőtt belekötne bárki, aki nem tudta ezt a két nyelvet: nem, nem könnyű a német az angol után, vagy fordítva, más a nyelvtan, mások a szavak. pl. a nehézt angolul difficult, németül schwerig. Hát, ennyit az első után könnyű a másik hiedelemről.
De akkor is tény marad, hogy rá kell szánni az időt, az energiát. A középfokhoz még két 100 órás tanfolyaqm kell.

cmx85s [21:15:21] @nickM: Továbbra is fenntartom, hogy ennek az egész diplomamentő programnak egyetlen haszna volt: a nyelviskolák jól megszedték magukat, mint a TÁMOPos programban.
Nyelvvizsgája így is, űgy is csak annak lett, aki hajlandó volt tanulni.
Ezt viszont meg lehet tenni az egyetemi évek alatt is.

Rachaburi [21:34:56] @cmx85s: Csak egy gondolat, ha megengeded... Több diplomamentős ismerősömmel beszélgettem. Az iskolák oktatási minősége iszonyatosan eltérő. Volt olyan iskola, ahol lecserélték a tanárt, mert az iskolának fontos volt, hogy a diákok sikeresen teljesítsenek. Sőt, külön oktatás volt írásbeli és szóbeli felkészítésre.
Ezzel szemben nálunk a 240 órás (!) tanfolyam alatt egyetlenegy alkalommal sem tanultuk a levélírást, ami az írásbeli 50%-át adja...

Nyelvvizsgára a fentiek ellenére is elmentek a tanfolyam után a csoportból, mondhatni a legjobbak. Bátrak voltak. Megbuktak. Mindannyiunk nyelvtanárhoz jár, a vizsgámra én is úgy mentem el, hogy tanultam amikor csak tudtam (naponta 3 órát utazom, így utazás alatt is), hétvégén is, mondhatni éjjel-nappal. Tisztában vagyok azzal, hogy mi az a szint, amikor bevállalhatom a vizsgát. De a diplomamentősök határidőhöz vannak kötve, de hiába a (esetemben kalap kakit sem érő) tanfolyam (ami több oldalas szerződéssel jár és szankciókkal, ha a benne foglaltakat nem teljesíted), ha utána csak pár hónapod van arra, hogy magántanárral felkészülj és addig sikeres vizsgát tegyél, különben fizeted a tanfolyam 50%-át.

Én megbántam már ezerszer, hogy jelentkeztem a d.mentős programra. Mert lutri. Így ajánlom azoknak, akik esetleg még nem írták volna alá a szerződést az OFA-val, hogy jól gondolják meg, mert jobban megéri inkább a bukás után befizetendő összeget magántanárra költeni.

És igazat adok, hogy a nyelviskolák legtöbbje így jól járt. Csak valaki okosan csinálta - lásd első bekezdésem.

szépjuhászné [22:44:35] Nem értem. A gyerekeim 30+-ak, mindegyik nyelvvizsgázott a gimiben, amelyik tagozatos volt, harmadikban, amelyik nem, az negyedikben. Egyetemre már nyelvvizsgával mentek.

szamaritánus [23:00:02] @Thomas Dantes: minden nyelvvizsgaközpontot az oktatási hivatal ellenőriz, elég keményen. ha elhiszed, ha nem.

szamaritánus [23:01:54] @Rachaburi: az írásbeli sehol sem adja az írásbeli 50%-át. miért hazudsz?

szamaritánus [23:03:08] @szamaritánus: a levél, akarom mondani.
máskülönben a diplomamentő tényleg lehúzás.

Józsi, a migráns köcsög [00:09:38] asztakutyamindenit.
én is megbuktam a felsőfokún első próbálkozásra de nem nyavajogtam ennyit hanem csennbe tudomásul vettem, hogy hüje vagyok még ehhez.
mmmmaaaóóóóóóóóórrrgiiittttttttttttttttttttttttt!!!!!

nickM [01:01:18] @cmx85s: Akkor jól jártál, nálunk a követelmény 1 szakmai középfokú (felsőfokúval helyettesíthető, ha éppen jó kedvük van) + egy sima középfokú volt. (Nem véletlenül kérdeztem rá, anno diplomája válogatta mi kell, gyanítom mára sem sikerült egységesíteni.)
Két 100 órás tanfolyam egy német középfokhoz mondjuk a rigóban? :) Hááát... soxerencsét! (Angolból - megfelelő tanárral és segédanyagokkal _talán_ működik - véletlenül sem, de próbálkozni ér!)
Hangyányit úgy érzem, fogalmad sincs az egyetemeken alkalmazott "nyelvoktatási" rendszerről. (Mondjuk lehet változott azóta, de anno 4 félévben heti kettő óra volt ingyenesen felvehető, ez meglehetősen kevés arra, hogy 2 nyelvet középfokon elsajátíts.)

nickM [01:04:41] @nickM: :( Lemaradt: És kérlek ne gyere azzal, hogy általános és középiskolában megtörténik az alapozás, csak rá kell gyúrni és kész.

Vajk a Vitéz Várjobbágy [05:57:34] @Rachaburi: "el kell fogadni"

Elfogadtuk. És minősítettük az elfogadott posztot. Egy szánalmas vinnyogás és alaptalan vádaskodás.

"kétkezi munka"

Ez így nem mond semmit. Kétkezi munka lehet igenis nagy presztízsű szakmunka, de annak számít a kubikos/tróger szintű alacsony rangú munka, amit az ember csak azért végez mert nem tud mást. Ez nem parancsol semmilyen tiszteletet, akárcsak a szintén alacsony rangú irodista munka.

Azonkívül pont, hogy sokan írták, hogy nem a diploma teszi az embert. De nem is a kudarc. Ha valaki belevág valamibe, de nem sikerül, az bizony megesik. De ezt nem valamiféle érdem, hogy ország-világ előtt lengesse és sajnáltassa magát, mert vele hogy kibabráltak.

Itt bizony a poszt alapján a poszter volt a hibás, ő volt a hülye. Ennyi.

Ha erre is csak az a reakció, hogy mennyi minden MÁS sikerült az életben az szánalmas. Ki előtt akarja ennyire igazolni magát?

nagybalfasz [11:02:18] @Potpolett:
"btw: melyik egyetem lehet az, ahova BE LEHET ELEVE JUTNI olyan kevés ponttal, hogy valakinek nincs nyelvvizsgája??? olyat minek is elvégezni? bár...végül is nem is végezte el:)"

Műszaki és informatikai szakterületen jellemzően alacsonyak a ponthatárok, és ezek jó szakok. Néhány kivétellel(pl. orvosi) pont a büfé szakokon magas a ponthatár, mivel azokra jelentkeznek sokan, a jobb szakokra meg minden hülyét felvesznek, aztán 10-20% el is végzi.

Lenina Huxley [12:12:33] @Rachaburi:

Szia! Szeretnék nyelvtanárként kiállni melletted. Kaptál hideget, meleget, egy tényben mindenkit meg tudok erősíteni: a diplomamentő program vérgyengére sikerült, tanár és diák egyaránt megfélemlítve, lekopaszítva ment bele. A haladást felülről diktálták, ha a csoport leszakadt a tempótól, a tanárt okolták, pedig eleve rosszul állították össze a csoportokat is. Én 3 hónapig tanítottam a programban, majd olyannyira nem bírtam emberileg, sem szakmailag, hogy felmondtam, holott 4 éve dolgoztam azon a helyen. Na mindegy, hetekig beszélhetnék róla, lényeg, hogy a diplomamentő szerintem azt segítette nyelvvizsgához, akit amúgy is kevés választott el tőle.
Az Euroexam szóbelijére ezen kívül az utóbbi időben sok tanítványom panaszkodott. Én vegyes nyelvvizsgákat szoktam ajánlani, pont mert a szóbeli talán még mindig az Origónál a legjobb.
Félretéve azt, hogy a vizsgázók mennyire tudják megítélni a vizsgafeladatok szintjét, tény, hogy tömeges panasz esetén független szakértők vizsgálják meg a feladatsort. Nem hallottam még olyanról, hogy a nyelvvizsgaközpont kárára határoztak volna... ez egy üzlet, sajnos az a pénz elveszett. Ettől még ez nincs rendben, de sajnos elég kilátástalan a harc. Pár éve az érettségi után érkeztek tömegével a bejelentések, meg is vizsgálták a feladatokat, és azt döntötték, hogy márpedig az középszintnek megfelelt. Mi tanárok ezt nem így láttuk... de mi fogaskerekek vagyunk a nagy gépezetben...
Sajnos ha a központ nem tesz lépéseket, vagy tett, de eredménytelenül, akkor lehet rá hideg vizet inni (elolvasnám a linkelt fórumot, de sajna nem nyílik meg telefonon). Kerülheti is az ember a vizsgahelyet, de nem hinném, hogy ez máshol nincs így. Mindenhol visszahívják néha egy-egy örömkörre a vizsgázókat... panaszkodni igenis kell, mert ha nem teszik az emberek, a helyzet csak eldurvul.
A legeredményesebb felkészülést magántanárnál lehet megvalósítani. Esetleg megér egy próbát.
Mennyi pénzzel ragadtál benne a Diplomamentőben? Tisztelem a bátorságod, hogy nem ugrottál ki.
Sok sikert a következő próbálkozáshoz.

cmx85s [12:40:35] 'Hangyányit úgy érzem, fogalmad sincs az egyetemeken alkalmazott "nyelvoktatási" rendszerről. '
Hát, ebben elefántnyit tévedsz, volt szerencsém a nyelvi központ nyújtotta szolgáltatáshoz az egyetemi éveim alatt. Tegyük hozzá, ott sem a tanár hibája volt, hogy lassan haladtunk, a csoporttársaim nagy többsége nem járt az órákra, nem készült rá otthon, így nagyon lassan haladtunk. Aki akart volna haladni, azt visszahúzta a többi, aki most a diplomamentő programban nyarvog. És heti 2*2 óra tényleg nem ér semmit, pláne, ha nem tanul otthon a kuncsaft.

"Két 100 órás tanfolyam egy német középfokhoz mondjuk a rigóban?"
A két 100 órás tanfolyam elég volt a Rigóban egy alapfokhoz, mint írtam, nekem ennyi kellett, mert a szakpárom egyik szakja nyelv volt. De mondta a nyelviskolai tanárunk, hogy még két 100 órás tanfolyam elég lenne a középfokhoz, de már kezdődött az egyetem, nem is volt fewltétlen szükségem rá, úh nem vállaltam be. Meg nem is akartam még 80 ezret belefeccölni.@nickM:

Rachaburi [13:38:23] @Lenina Huxley: Köszönöm szêpen! :)

A programból kiugrani nem lehet onnantól, hogy alàìrtad a szerződést az OFA-val... Ìgy hiàba a kritikân aluli oktatàs, nem tudsz tenni ellene semmit.
A tanfolyam eredeti àra 196 000 Ft volt. Ennek az 50%-àt kell visszafizetnem, vagyis 98 000 Ft-ot.

És màr nem tudom ki ìrta hogy hazudok (üdv neki, remélem ő is megkapja ezt a jelzőt lépten-nyomon), de a levélìràs + a szövegértés teszi ki az ìràsbelit, és mindkettőn el kell érned külön-külön a minimumot, vagyis a 40%-ot, együtt pedig a 60%-ot. Ha az egyik 39%, a mâsik pedig 81%, akkor hiàba éred el az àtlagot (60%), akkor is bukó.

Rachaburi [13:54:44] Az lemaradt, hogy ennél a nyelvvizsgaközpontnàl kettő levelet kell ìrni 1 óra alatt. Ìgy a fele.

Egy màsik eset, ha màr vizsgàkról van szó. Megtörtént eset, tavaly nyàr, BME szóbeli, magnóhallgatàs, a nagy előadóterem csurig vizsgàzóval. A hanganyagot hordozható CD lejàtszóval akartàk lejàtszani, amit ràkötöttek hangfalra. 1,5 óra vàrakozàs utàn azt mondtàk, hogy bocs, a vizsga elmarad, mert NINCS àram...
Rà egy hétre a vizsga megismétlődött, de akiket nem engedtek el szabadsàgra vagy éppen akkor ment nyaralni, azok pórul jàrtak, hiàba vis major az eset. Kérdem én, ilyenkor ki a felelős?

PannonBoy [14:39:18] Így végignézve a kommenteket, leginkább az borított ki, ahogy a posztíróval bántak egyesek. Nem értem miért kell rögtön őt hibáztatni, úgy hogy sem a posztírót, sem a körülményeket nem ismerik. Simán el tudom képzelni, hogy a vizsgafeladatsor valóban nehezebb volt, mint a középszint. De, sokan csak kioktatni tudják az illetőt, és ez az igazán undorító.
Lehet, hogy valaha az Euroexam normális vizsgának számított (a legelső nekem az volt), és humánus volt, attól még nem biztos, hogy ma is az.

Hogy egy személyes tapasztalatot is említsek, nemrég tettem le az IELTS Academic vizsgát felsőfokon. (Aki nem tudná az IELTS az Egyesült Királyság legrangosabb, legszélesebb körben elismert nyelvvizsgája).
A nyelvvizsga megszerzését követőet pont volt ilyen ingyenes Euro próbavizsga, és az írásbeli szövegértés valóban nehezebb volt - természetesen a felsőfokú feladatsort töltöttem ki.

Felmerül a kérdés, hogy mit képzel m

A bejegyzés trackback címe:

https://bestofhomar.blog.hu/api/trackback/id/tr58312212

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása